czwartek, 17 grudnia 2015

''Dziewczyna i chłopak wszystko na opak'' -Wendelin Van Draanen.

Ta książka trafiła do mnie tak naprawdę z czystego przypadku. Nie miałam co czytać, a w sklepie wypatrzyłam właśnie ją. Opis mi się spodobał, a cena była zaskakująco niska, więc nawet gdyby była zła nie szkoda było mi stracić 8,99zł. Tak też się stało, że dziś mam na półce tą ciekawą, pełną życiowych prawd pozycję. 


Tytuł: "Dziewczyna i chłopak wszystko na opak"   
Autor: Wendelin Van Draanen 
Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania polskiego: luty 2011
Liczba stron: 224
Oprawa: Miękka
Tytuł oryginału: "Flipped"
Data wydania oryginału: 2001 r.
Przełożyła: Agnieszka Fulińska

Książka jest krótka ma ponad 200 stron. Pochłonęłam ją w jedno popołudnie, ale za nim zacznę się nad tym roztkliwiać. Zacznę od krótkiego przedstawienia całej historii głównych bohaterów. Julia Baker gdy go zobaczyła od razu się zakochała. On, Bryce Loski gdy zobaczył ją pierwszy raz, uciekł. Nie wiele się zmienia mimo, iż obydwoje stają się coraz starsi. Ona robi wszystko, by być blisko niego, on za to troi się i głowi chcąc pokazać dziewczynie, że nic z tego nie będzie. Sytuacja zmienia się dopiero w gimnazjum. Z powodu pewnych wydarzeń obydwoje zmieniają zdanie o sobie. Juli dochodzi do wniosku, iż chłopak nie jest jej wart. On dostrzega w niej to czego nie widział wcześniej...

Jak widzicie jest to kolejna tkliwa powieść. Głównie o miłości dwójki dzieci, z czasem nastolatków. Nie jest to nudne opowiadanie jak flaki z olejem o tym jak to nagle uderzyła ich szczała amora. Ich uczucia oraz zmiany poglądów, wszystko ma swoje przyczyny, którymi są wcześniejsze działania. Wandelin Van Draaen w sposób przyjemny i lekki ukazuje jak ważny okazuje się wygląd zewnętrzny i jak na jego podstawie ludzie wyrabiają sobie o nas opinie. W tej książce Wandelin ukazał również jak ludzie potrafią być okrutni i niesprawiedliwi kiedy tylko dowiadują się o tym, że ktoś jest umysłowo chory. Jak przekreślają całą rodzinę mimo, że to pojedyncza jednostka ma problemy.

Naprawdę trudno mi napisać coś więcej o tej książce. Na pewno ta opowieść przebija cenę za którą ją zakupiłam. Normalnie możecie ją dostać za 29,99zł (cena okładkowa) co również nie jest wygórowaną ceną. Jeśli gdzieś poszukacie możliwe, że również załapiecie się na jakąś korzystną promocję!

Książka ta jest krótka, brak w niej niespodziewanych zwrotów akcji czy nagłych zamachów terrorystycznych, lecz jest jak najbardziej autentyczna, Przekazuje dużo prawdy na swych stronach i uważam, że szczególnie młode osoby powinny po nią sięgnąć. Gdybym miała coś do powiedzenia w sprawie edukacji to własnie ta pozycja znalazłaby się na liście lektur, zamiast choćby takiego ,,Szatana z siódmej klasy''.A wy czytaliście dzieło Wandelina? Koniecznie piszcie co o nim sądzicie. Miłych przygotowań świątecznych !

12 komentarzy:

 1. Z tego co pamiętam oglądałam kiedyś film. Było to dosyć dawno, więc mam raczej przebłyski zdarzeń, co jest dobre, bo zamierzam przeczytać książkę. Niestety wtedy nie wiedziałam o tym,że jest to dzieło na podstawie powieści. Chętnie po nią sięgnę, lubię tego typu spojrzenie na miłość:) Pozdrawiam!
  Ich perspektywy

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie ciągnie mnie do tej książki, ale jak znajdę kiedyś w bibliotece lub po okazyjnej cenie to z ciekawości się zaopatrzę. Pozdrawiam♥
  k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak mówiłam książka jest tania. Ostatnio zerkając na strony księgarni widziałam ją za ok. 20 złoty bez przeceny, ani rabatu. Myślę, że przy jakiś wyprzedażach będzie ją można znaleźć za naprawdę niewielką kwotę. Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Ja myślę, że w poprzednim wcieleniu byłam postacią książkową, bo uwielbiaaam ten świat :D Z checię przeczytam skoro polecasz. Pozdrawiam ♥♥♥

  blonddreamer.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Co prawda nie czytałam, ale oglądałam film i bardzo mi się podobał!
  Pozdrawiam ciepło (:
  calkiemzwyczajnadziewczyna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film jest bardzo wierną ekranizacją książki więc pewnie i książka przypadłaby ci do gustu.

   Usuń
 5. Oglądałam film i był cudowny, w tamtym roku, ale zapadł mi w pamięci. Muszę przeczytać !
  http://side-of-life.blogspot.com/ - KLIK!

  OdpowiedzUsuń
 6. Oglądałam film i był cudowny, w tamtym roku, ale zapadł mi w pamięci. Muszę przeczytać !
  http://side-of-life.blogspot.com/ - KLIK!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film jest wierną ekranizacją książki więc i wersja pisana powinna Ci się spodobać.

   Usuń
 7. Od dawna planuję przeczytać tę książkę, jednak lata mijają, a ja już coraz starsza i podejrzewam, że może za stara na taką opowieść, ale... najważniejsze to czuć się w miarę młodo! ;-) Zatem może któregoś pięknego dnia zapoznam się z Julią i Brycem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami dobrze przeczytać jest coś takiego lekkiego! Wiek to tylko cyferki ;)

   Usuń
 8. Nigdy nie slyszalam o tej pozycji :o

  OdpowiedzUsuń